Sprzedaż zadłużonego mieszkania – problem, czy wyjście z trudnej sytuacji?

sprzedaz-zadluzonego-mieszkania-2020

Sprzedaż zadłużonego mieszkania jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem, ponieważ nie jest łatwo znaleźć kupca, który będzie chciał zapłacić uczciwą cenę. Inną trudnością jest czas, gdyż samodzielna sprzedaż może wahać się od kilku dni, nawet do kilku lat, co nie jest korzystnym rozwiązaniem w przypadku, kiedy zależy nam na szybkim zbyciu nieruchomości.

W sytuacji, kiedy jesteśmy zadłużeni i potrzebujemy natychmiastowej gotówki sprzedaż zadłużonego mieszkania wydaje się być jedynym racjonalnym rozwiązaniem.

Chcąc pozbyć się uciążliwego problemu w postaci zadłużonego mieszkania, warto rozważyć sprzedaż swojej nieruchomości do specjalizującej się w tym firmy tj. skupu nieruchomości. Cała procedura nie wymaga od nas dużego poświęcenia, ponieważ skup nieruchomości sam zajmuje się wszystkimi formalnościami. Na początek skup określa cenę rynkową naszego mieszkania, a następnie dochodzi do ustalenia warunków sprzedaży mieszkania. Nigdy nie otrzymamy 100% ceny rynkowej za to mieszkanie, a w przybliżeniu 80%. Dzieje się tak, gdyż następuje szybka sprzedaż mieszkania, która trwa zaledwie kilka dni, a taka firma musi w przyszłości na tym mieszkaniu również coś zarobić, nie wiadomo czy mieszkanie uda im się sprzedać po dwóch miesiącach, czy po dwóch latach.

Skup zadłużonych mieszkań jest często jedynym wyjściem w sytuacji, gdy nad dłużnikiem ciąży już wizja komornika. Zadłużoną nieruchomość można sprzedać bez względu na rodzaj zadłużenia. Bez problemu skup przyjmie mieszkanie z hipoteką, zakupione na kredyt, z którego spłatą jest problem czy zadłużone przez niepłacenie w terminie czynszów i innych opłat. Również mieszkanie z komornikiem można sprzedać o ile nie została jeszcze całkowicie przejęta. Jest tylko jeden warunek – wysokość zadłużenie nie może przekraczać pełnej wartości nieruchomości.

Jak wygląda sprzedaż mieszkania z lokatorem wedle obowiązującego prawa?

W obecnych czasach coraz więcej inwestorów decyduje się na kupno lokali mieszkalnych w celu wynajmu, ponieważ jest to korzystny sposób na zarobek. Jednak bywają sytuacje, że po jakimś czasie chcemy sprzedać takie mieszkanie, lecz lokator nie ma zamiaru dobrowolnie się wyprowadzić. To samo dotyczy zamieszkujących w naszej nieruchomości członków rodziny. Zatem pojawia się pytanie: Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem? Czy taka nieruchomość jest w ogóle możliwa w sprzedaży?

Sprzedaż mieszkania z lokatorem jest możliwa, ale trzeba liczyć się z tym, że nie będzie to łatwe zadanie. Osoby zainteresowane zakupem swojego wymarzonego mieszkania zazwyczaj szukają nieruchomości bez wad prawnych, tym bardziej bez lokatorów. Tak więc, wyraźnie widać, że zainteresowanie tego typu nieruchomościami jest mniejsze niż tych, które nie posiadają żadnych lokatorów. Taka sytuacja może mieć duże znaczenie odnośnie wysokość kwoty, jaką można otrzymać od kupującego. Oznacza to, że zyski z takiej nieruchomości na ogół są niższe. Jednak mimo wszystko sprzedaż mieszkania z lokatorem nie jest niemożliwa. Kluczowe jest w tym przypadku skorzystanie z usług firm specjalizujących się w odkupie nieruchomości tego typu. Wtedy cała transakcja może zamknąć się nawet w przeciągu paru dni!

Jakie korzyści wynikają ze sprzedaży mieszkania z lokatorem do skupu nieruchomości?

Sprzedając swoje mieszkanie z lokatorem do skupu nieruchomości możemy liczyć na rzetelną wycenę nieruchomości, którą przeprowadzi profesjonalny rzeczoznawca. Skup oferuje przystępne ceny, które wynoszą do 90% wartości nieruchomości. Pracownicy skupu służą swoją pomocą, pomagając m.in. w przygotowaniu dokumentów oraz odpowiedzą na każde zadane przez Klienta pytania. Cała transakcja przeprowadzona jest szybko i na jasnych zasadach, potwierdzona aktem notarialnym. W większości przypadków czas od kontaktu ze skupem do momentu wypłaty środków trwa od trzech do siedmiu dni.

Podsumowując, korzystanie ze skupu nieruchomości niesie za sobą szereg korzyści, co powoduje, że taka oferta cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów – właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości, w tym także tych z lokatorami.

Sprzedaż udziałów w nieruchomości – udziały spadkowe

Najczęściej w drodze spadku stajemy się udziałowcami w nieruchomości. Niestety odziedziczony spadek, w wielu przypadkach może okazać się uciążliwy, jak również komplikujący życie. Przykładem może być sytuacja, kiedy kilka osób dziedziczy jedną nieruchomość. Konieczność porozumienia się co do jej losów, a także niejednokrotnie potrzeba zainwestowania poważnych pieniędzy w jej remont, może zniechęcać do przyjęcia spadku, a także rodzić konflikty między członkami rodziny. W takiej sytuacji dość często pojawia się myśl: A może sprzedam udziały w nieruchomości i pozbędę się kłopotu?! Czy sprzedaż udziałów w nieruchomości jest możliwa?

Oczywiście, sprzedaż udziałów w nieruchomości jest możliwa. Wyraźnie nas o tym informuje art. 198 kodeksu cywilnego, który mówi o tym, że każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem, nawet bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Sprzedaż udziału w nieruchomości polega na przeniesieniu własności w części przysługującej współwłaścicielowi. Jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że istnieją w tej kwestii pewne ograniczenia. Dotyczą one w głównej mierze zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Wszelkie zagadnienia odnoszące się do tego rodzaju działań są regulowane przez przepisy Kodeksu Cywilnego oraz inne powszechnie obowiązujące ustawy, w tym Ustawę o Spółdzielniach Mieszkaniowych.

Gdzie najlepiej sprzedać udziały w nieruchomości?

Udziały w nieruchomości najlepiej jest sprzedać firmie, która prowadzi również skup mieszkań. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pozbędziemy się kłopotu w szybki i bezpieczny sposób. Aby doszło do transakcji, wystarczy skontaktować się z biurem i dokładnie przedstawić sytuację prawną. Tego rodzaju firmy zazwyczaj są zainteresowane wykupem nawet najmniejszych części udziałowych. Po ustaleniu satysfakcjonującej obie strony ceny, spisuje się umowę, na podstawie której część nieruchomości zmienia właściciela. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują szybkiej gotówki, gdyż ta najczęściej jest wypłacana od razu do ręki lub bezpośrednio na konto.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.