Praca kierowcy tira wymaga sporej odpowiedzialności i samodzielności. Początkujący powinni pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Lê Minh

Zadbaj o bezpieczeństwo

Auta ciężarowe to spore zagrożenie na drodze. Aby uniknąć jakichkolwiek kolizji i nieprzyjemnych zdarzeń, staraj się być zawsze wypoczęty i w pełni skoncentrowany. Nie używaj telefonu podczas jazdy, nie zapomnij też o zapinaniu pasów, bardzo ostrożnym cofaniu i robieniu przerw wedle obowiązujących przepisów. Przed wyjazdem konieczne jest sprawdzenie wagi, ilości paliwa i stanu technicznego pojazdów. Poza kwestiami związanymi z bezpieczeństwem warto pamiętać, że naprawa, holowanie czy wymiana części do tirów w trasie, szczególnie zagranicznej, bywa sporym problemem, który zabiera czas, pieniądze i spokój.

Pamiętaj o wyposażeniu

Kierowca spędza na wyjazdach znaczną część swojego czasu. Ciężarówka staje się więc jego drugim domem, dlatego warto pamiętać o odpowiednim wyposażeniu. Telefon, dokumenty, gotówka, prowiant, odzież, środki higieniczne, sztućce, śpiwór – to absolutna podstawa. Przydatna bywa również chłodziarka, butla gazowa oraz zestaw narzędzi i kluczy. Oczywiście niezbędne są zazwyczaj także akcesoria do aut ciężarowych, takie jak nawigacja GPS, radio CB czy kamera rejestrująca.

# #

13 kwietnia 2018

Dodaj komentarz