Wieść gminna niesie, że kierowcy ciężarówek to druga po informatykach najbardziej poszukiwana grupa zawodowa. Tyle czystej teorii, warto natomiast wiedzieć, że praktyka wygląda dużo mniej kolorowo. Pracy, owszem, nie brakuje, na poszukującego adepta fachu czeka jednak sporo niespodzianek.

Tobi

Jeżdżące trumny

Często ogłoszenie o pracę wygląda naprawdę przyzwoicie. Niezła, terminowa płaca, niewymagające trasy i dobre auto. To, co na papierze jest interesujące, to na miejscu nierzadko okazuje się szokujące. Fatalny stan techniczny tira, łyse opony i odpowiedź „za parę miesięcy” na pytanie o to, kiedy remont.

Wiadomo, części do aut ciężarowych są znacznie droższe, niż do osobówek. Właściciel przedsiębiorstwa nie powinien jednak oszczędzać na zdrowiu i życiu swojego kierowcy.

W krainie stresu

Praca truckera to ciągła presja. Presja czasu i wyniku. Z jednej strony, trudno się dziwić – konkurencja na rynku jest duża. Z drugiej, właściciele firm transportowych często zdają się myśleć, że zatrudniają robota. Kierowca też człowiek – ma swoje problemy a powierzoną pracę stara się wykonać jak najlepiej.

Naciski i podejrzenia są w przypadku części pracodawców na porządku dziennym. W skrajnych przypadkach może dochodzić do fałszywych oskarżeń, np. o celowe prokurowanie usterek lub kradzież paliwa. W takich firmach rotacja pracowników jest bardzo wysoka.

Singla szukam

Jak już wspominaliśmy, kierowca to też człowiek – ma bliskich, rodzinę, przyjaciół. Często praca truckera to dni poza domem i rozłąka, którą każdy przeżywa na swój sposób. Pracodawcy wymagają niekiedy bezwzględnej dyspozycyjności. Praca taka często pada łupem niedoświadczonych kierowców zza wschodniej granicy, którzy popchnięci do takiej decyzji przez los, wezmą każde zlecenie.

Z punktu widzenia właściciela firmy, najlepszy pracownik to ten, dla którego zawód to całe życie. Na szczęście, trendy na rynku pracy powoli acz systematycznie odwracają się. Wciąż jednak to pracodawca dyktuje warunki gry. Wydaje się jednak, że kwestią kilku lat jest, aż karta zacznie się odwracać.

# #

17 kwietnia 2018

Dodaj komentarz