Polskie drogi to temat na prawdziwą encyklopedię. Choć z roku na rok powstaje coraz więcej kilometrów dobrych tras, wciąż jednak wielkie połacie kraju przemierzamy szlakami wąskimi, dziurawymi i kiepsko sprofilowanymi. Kierowca ciężarówki musi – nie ma się co oszukiwać – dotrzeć do celu możliwie szybko, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo swoje i tego co wiezie. Jak zatem dokonać tej niełatwej sztuki?

Dawid Boldys

Dbaj o prawidłową eksploatację

Części do aut ciężarowych nie należą do najtańszych, jednak oczywiste jest, że ulegają normalnej eksploatacji. Warto nie skracać okresu ich żywotności, dbając o płynną jazdę.

Szereg niedoświadczonych truckerów miesza styl jazdy, w początkowej fazie trasy jadąc bardzo zachowawczo, by w drugiej jej części znacząco przyspieszać, ryzykując w ten sposób nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale też powierzonego sprzętu. Nie tędy droga, nawet jeśli gonią terminy.

Jednocześnie, warto dbać o jak najlepsze części do tirów, jeśli już któryś element musi zostać wymieniony.

Teoretyczne oszczędności na częściach, kupowanie tzw. chińszczyzny, okaże się z reguły zyskiem pozornym. Lepiej bowiem dokonać dobrej wymiany i cieszyć się długą bezawaryjną jazdą, niż co jakiś czas wracać do tego samego problemu.

Miej dobrą mapę

Wybór optymalnej trasy przed startem nie stanowi w dzisiejszych czasach problemu. Warto jednak pamiętać, że warunki na drogach zmieniają się momentalnie – w grę wchodzą zdarzenia, takie jak wypadki i korki. Żadne auto nie lubi stania w kolejce i ślimaczego tempa. Oczywiście, zwłaszcza w przypadku tirów, będzie to często nieuniknione.

Dobrze jest jednak zaopatrzyć się w aktualne akcesoria do ciężarówek – i nie tylko. Zestaw GPS i nawigacja z aktualną mapą to podstawa. Systemy automatycznie informujące o utrudnieniach oraz dokonujące bieżącego przeliczania trasy to podstawa. Sytuacje takie są bardzo sporadyczne, ale zdarzają się – i dobrze być przygotowanym na każdą ewentualność.

Poza tym, warto pamiętać, że odpowiednia mapa przyda się zawsze. W końcu nie każde zlecenie będzie kończyło się w miejscu dobrze znanym.

# #

22 kwietnia 2018

Dodaj komentarz